Informacje o Naszej Szkole
Szkoła Podstawowa nr 45 w Lublinie
Wartości
Drogowskazem naszych działań jest uniwersalny i ponadczasowy system wartości zawarty w twórczości Patrona – Zbigniewa Herberta. Słowa Poety „Bądź wierny Idź”
z utworu „Przesłanie Pana Cogito” wyznaczają kierunek naszej pracy dydaktyczno--wychowawczej. Rozwijamy i kształtujemy takie postawy jak: wierność, uczciwość, prawość, przyjaźń, odpowiedzialność, wolność, i pokazujemy, jak je przenieść w przyszłość – w środowisku, regionie, kraju, świecie.
Historia i tradycje
Szkoła Podstawowa nr 45 w Lublinie rozpoczęła swoją działalność 1 września 1987 roku. Było to duże wydarzenie dla mieszkańców osiedla im. Karola Lipińskiego, a także całego Czechowa, gdyż placówka ta w sposób odczuwalny rozwiązywała problemy nauczania w tej części miasta, odciążając przepełnione szkoły nr 5, 18 i 34. Mieszkańcy osiedla długo jednak czekali, zanim w murach szkoły rozległ się pierwszy dzwonek. Powstała ona bowiem dopiero po 9 latach od momentu zasiedlenia pierwszych bloków, a dzieci do tej pory musiały dojeżdżać do szkół położonych w różnych częściach miasta.
O budowę szkoły podstawowej właśnie na tym osiedlu zabiegał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stał p. Paweł Longwic. Działania komitetu wspierali zainteresowani rodzice. Zaprojektowany gmach szkoły miał się składać z 3 segmentów dydaktycznych (z 35 salami lekcyjnymi), 1 administracyjnego i sali gimnastycznej.
W sprawie budowy szkoły zawarto w dniu 28 sierpnia 1984 r. umowę między inwestorem Inwestprojektem a wykonawcą - Lubelskim Przedsiębiorstwem Budowlanym, które zobowiązało się zakończyć prace do 31 lipca 1987 roku. Okazało się jednak, że dotrzymanie planowanego terminu nie będzie takie proste, jako że już w trakcie budowy dokonywano zmian w dokumentacji, głównie w związku z nową normą cieplną budynków. Zmiany te spowodowały spiętrzenie prac. Wystąpiły również trudności w pozyskiwaniu materiałów budowlanych oraz z odpowiednim wyposażeniem szkoły w niezbędny sprzęt i urządzenia.
Kiedy pod koniec sierpnia okazało się, że oddanie szkoły w dniu 1 września 1987 r. jest nierealne, dyrektor szkoły p. Zofia Rudzińska-Kasperek zwróciła się do rodziców i starszych uczniów z prośbą o pomoc przy pracach gospodarczych. Od 25 sierpnia rodzice gremialnie stawili się do pracy, poświęcając swój wolny czas. Dzięki ich ofiarności, a także dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli, w dniu 1 września p. Dyrektor mogła uroczyście powitać w nowej szkole uczniów i rodziców, inaugurując rok szkolny 1987/88.
Niestety, 2 września nie zadzwonił dzwonek zwołujący uczniów na lekcje. Stało się tak za sprawą wojewódzkiego inspektora sanitarnego, który zamknął placówkę, gdyż nie spełniała wymogów bezpieczeństwa, zarówno w stosunku do uczniów, jak i pracowników. Brakowało mebli, specjalistycznych urządzeń, nie działała kuchnia, a na terenie szkoły i wokół niej trwały jeszcze prace wykończeniowe. Nie oznaczało to jednak, że uczniowie nadal mają wakacje. Wraz z nauczycielami i rodzicami kontynuowali prace porządkowe, aby usunąć wszelkie nieprawidłowości.
I tym sposobem 7 września 1987 roku 1303 uczniów i 82 nauczycieli rozpoczęło zajęcia w nowej szkole.
Patron szkoły
Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.
Organy i kadra Szkoły
Przedstawiamy skład i informacje o organach władz szkoły - Dyrekcji Szkoły, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców i Samorządzie Uczniowskim oraz o kadrze naszej Szkoły. Wewnątrzszkolne przepisy regulujące zadania i uprawnienia organów władz szkoły oraz tryb działania znajdują się w dziale Biuletyn Informacji Publicznej.