We wtorek 3 września w naszej Szkole odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolnego. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza, w której uczestniczyli przedstawiciele władz oświatowych miasta Lublin oraz dzieci i młodzież. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz do Szkoły, gdzie wszystkich gości powitał szpaler złożony z uczniów klas wojskowych XIV LO.

Uroczystość w sali gimnastycznej rozpoczęła się spektaklem „Chwila bez imienia” przygotowanym przez młodzież XIV liceum i chór Szkoły Podstawowej nr 45 pod kierunkiem pani Barbary Mrozek i Danuty Bazylewicz. Spektakl nawiązywał do tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Wszystkim zgromadzonym udzielił się patriotyczny nastrój, wywołany słowami i pieśniami płynącymi ze sceny.

-Tegoroczny wrzesień to dla Polaków czas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niech będzie to czas refleksji i zadumy, a także oddania hołdu tym, którzy w tak tragicznych okolicznościach przyjęli postawę wyprostowaną, przepełnioną wielowymiarowym patriotyzmem. Przywołanie ich w pamięci pozwoli nam lepiej zrozumieć drogę do suwerenności i na co dzień szanować dar, jakim jest wolność – mówił podczas uroczystości dyrektor szkoły pan Wojciech Kalicki.

Całą uroczystość prowadziła pani Ewa Dumkiewicz- Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta. Do zgromadzonych słowa swe skierowali prezydent Lublina pan Krzysztof Żuk, wicemarszałek województwa lubelskiego pan Zbigniew Wojciechowski oraz poseł na Sejm RP pan Lech Sprawka. Obecni byli również przedstawiciele Wielonarodowej Brygady stacjonującej w Lublinie.

Wielki aplauz wśród gości wywołał pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej XIV LO

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w GALERII oraz FILMU.

 

Tekst: Monika Swinarska-Meksuła

 Zdjęcia: Monika Mirońska-Galińska

Film: Michał Barański

Media o Inauguracji:

Kurier Lubelski

Dziennik Wschodni

Panorama Lubelska

Facebook 14lo

Pin It