W dniu 17 września 2019 klasa 8c wraz z nauczycielem chemii wzięła udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. Trzy 1-godzinne warsztaty miały następującą tematykę: "Małe laboratorium kosmetyczne. Zrób swój kosmetyk", "Jak powstają tabletki?", "Jak powstają maści w aptece?".

Pierwszy warsztat na Wydziale Chemii Uniwersytetu Medycznego dotyczył kremów kosmetycznych. Mogliśmy zrobić własny krem pielęgnacyjny z: oleju tormenta, wody, gliceryny, witaminy A i E, emulgatoru i dowolnego zapachu. Drugi i trzeci wykład dotyczył tabletek i kremów leczniczych. Dowiedzieliśmy się jak produkuje się tabletki czy maści i na własne oczy zobaczyliśmy jak sprawdza się ich twardość czy wagę. Teraz każdy z nas wie, jak ciekawa jest praca farmaceuty i chemika.

Z kolei 19 września wraz z wychowawcą uczestniczyliśmy w wykładzie i w warsztatach na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Dwugodzinne spotkanie pod tytułem „Jak podejmować trafne decyzje i osiągnąć sukces” pomogło nam uzmysłowić, że jesteśmy przed bardzo ważną decyzją w naszym życiu-wyborem szkoły ponadpodstawowej.

Maja Kusiak, Natalia Pastusińska.

Pin It